Ağız kokusu çoğu kez farkına varmakta zorlandığımız ve ne yazık ki çevremizdekilerin de bizi uyarmakta zorlandığı, insanı güç duruma sokan bir durumdur. Aslında kendinize ne kadar bakarsanız bakın ne kadar şık ve çekici olmaya çalışırsanız çalışın tüm bu özeni bir anda saf dışı bırakabilecek SOSYAL BİR PROBLEMDİR ağız kokusu…

2002 yılında Amerika’da yapılan bir araştırmada ağız kokusunun %90 oranında ağız içindeki sorunlardan kaynaklandığı belirlenmiştir.

Ağız kokusu nasıl oluşur?

Her sağlıklı birey sabah uyandığında fizyolojik olarak ağız kokusu problemi yaşayabilir. Bu gece uyku süresince tükürük üretiminin azalması ve iyi temizlenmemiş ağız içinde gün boyu yediğimiz gıdaların ağız içinde bulunan bakteriler tarafından parçalanır. Bunun sonucunda ortaya çıkan bileşikler özellikle sabahları sizi mutsuz eden kötü bir nefese ve ağız tadına sebebiyet verir.

Ağız içinde konumlanan bakterilerin sayısı hızla artarak diş, diş eti ve boğaz yolunuza konumlanırlar. Bunun sonucunda başta diş çürümesi olmak üzere pek çok rahatsızlığın da önünü açmış olmaktayız.

Ağız kokusunun oluşumunu nasıl engelleyebiliriz? • Ağız bakımınızı asla ihmal etmeyin:

  Ağzımızın içinde 6-20 milyar civarında bakteri var. Bunlar her 5-6 saatte bir çoğalırlar. 24 saat boyunca ağız bakımı yapmadığınızda bu rakam 20-100 milyar bakteriye ulaşır. Bunun sonucunda da ağız kokusunda diş eti hastalıklarına kadar pek çok rahatsızlığın önünü açmış olursunuz.


 • Ağzınızda var olan protez ve köprülerin ekstra bakımı yapın:

  Diş hekiminizin yapmış olduğu köprü ve protezler iyi temizlenmemesi durumunda zamanla gıda artıklarının buralarda birikmesi sebebi ile kötü kokuya sebebiyet verebilir.


 • Daha fazla su için:

  Çok su içmek pek çok faydası yanında dilinizin kurumasını önleyerek ve ağız içi bakterilerin minimumda tutulmasını için önemlidir.


 • Şeker tüketimini azaltın

  Karbonhidrat ve şeker tüketimi ağız içi bakterileri çok fazla besleyen besinlerdir. Bunları tüketmemek vücudunuzun yanı sıra ağız sağlığınıza da faydalı olacaktır.


 • Lokmaları iyi çiğneyin

  İyi çiğnenen besinler ağız içi doğal bir temizleyici olan tükürük salgısı ile iyice karışır ve ağızda daha az yemek artığı kalmasına sebebiyet verir.


 • Sigara İçmeyin

  Sigaranın kendi bıraktığı koku dışında ağız kuruluğuna sebebiyet vermesi de ayrı bir ağız kokusu oluşumu sebebidir.